Egy éve, 2013.03.13.-án választották meg a 266.-ik legfőbb egyházi vezetőnek Ferenc Pápát.
Szent Péter trónját elfoglalva új stílust kapott Tőle a katolikus egyház. Közvetlensége, szerénysége, ökumenikus gondolkodásmódja, és reform törekvései egy csapásra tiszteletet és szeretet váltottak ki nemcsak a hívekből, hanem minden emberből. Az Egyesült Államokban pld. soha nem látott rajongó tábora van, 85 % kedveli, csak 4% utasítja el Őt a megkérdezettek közül.
1936-ban született Buenos Airesben, Argentínában, eredeti neve Jorge Mario Bergoglio. 1969-ben szentelték pappá a Buenos Aires-i jezsuita rendben, 2001-ben nevezte ki II. János Pál Pápa bíborossá. Assisi Szent Ferenc tiszteletére választotta a Ferenc nevet, mindig is a szegények pártfogója, segítője volt. Érdekes magyar vonatkozású adalék életéből, hogy az argentin jezsuita rendben szolgáló magyar származású Jálics Ferenc szerzetest az 1970-es években, az argentin katonai diktatúra idején elrabolták és sokáig fogva tartották, s 5000 ember közül Ő és egy társa maradt életben. Ferenc pápát hosszú ideig gyanúsították azzal, hogy ebben szerepet játszott, vagy legalábbis nem tett ellene. Pápává választása után Jálics Ferenc tiszteletes úgy nyilatkozott, hogy nem tud arról, hogy bármilyen szerepe lett volna a történtekben.
Szimpátiát váltott ki világszerte, hogy elutasítja a pompát, nem volt hajlandó beköltözni az Apostoli Palotába, maradt a Szent Márta vendégházban. Telefonhívásai legendássá váltak, amikkel jelezni is kívánta a nyilvánosság felé, hogy pápaként sem változott meg, ugyanúgy hétköznapi emberként kívánja élni életét. Felhívja időnként a hívőket, a bajbajutottakat, újságosát, fogorvosát. “Helló itt Ferenc Pápa!” – azért ez meglepő annak, aki felveszi a telefont. Karácsony előtt kiment a hajléktalanok közé, szelfiket készít a fiatal hívekkel. Ugyanolyan az emberekkel a viszonya, mint annak előtte, ezen nem is akar változtatni. Ez teszi Őt minden idők legszerethetőbb Pápájává.
Természetesen saját attitűdjét, világlátását szeretné a katolikus egyházban is érvényesíteni. Nehéz dolga van, hiszen az egyház a reformokra nem nyitott, csak lassan lehet egy-két dogmát ha nem is felszámolni, de puhítani lehet a hozzáálláson. Ilyen tabudöntés a részéről, hogy nem lehet hibáztatni azokat, akiknek tönkrement a házassága, s el kell fogadni, hogy meleg ember is lehet hívő.
Tavaly a Time magazin az év emberének választotta. Nyolc fős bíborosi tanácsot állított fel, amely segíti őt abban, hogy a Vatikán pénzügyeit rendbe tegye, kialakítson egy új viszonyt a hívőkkel, melyet a pedofíliával megvádolt papok sötét árnyéka is megrengetett. Számtalanszor megszólal a béke érdekében, mind Szíria, mind a krími válság rendezése, a békesség helyreállítása ügyében aktív szerepet vállal.
Nyitott a többi nagy világvallás irányában. Közelebb akarja hozni Istent az emberekhez, és az Egyházat, mint a legfőbb erkölcsi mércét, a világ legnagyobb erejét, tekintélyének visszaállításával, de a hagyományok szigorú megőrzésével. Az utóbbi húsz évben a világ elképesztően megváltozott. Ehhez a kétezer éves katolikus egyháznak is igazodnia kell, olyan mértékben, hogy az elfogadással meg tudja őrizni ezt az évezredes vezető hatalmát. Ferenc Pápa ezt felismerte és megpróbálja ezeket a reformokat végigvinni.
Sok sikert kívánok hozzá, remélem sikerülni fog!
Bejegyzésemet ajánlom nemcsak hívőknek, hanem minden jószándékú más vallású és ateista olvasómnak is!
Üdv Mindenkinek: Andi
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: